E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hikréien hinbekommen (D)réussir (F)
Stammformen hikréienkritt hinhikritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien hin
dukriss hin
hien/si,hatt/etkritt hin
mirkréien hin
dirkritt hin
sikréien hin
Prétérit
echkrut hin
dukruuts hin
hien/si,hatt/etkrut hin
mirkruten hin
dirkrut hin
sikruten hin
Passé composé
echhunnhikritt
duhueshikritt
hien/si,hatt/ethuethikritt
mirhunnhikritt
dirhutthikritt
sihunnhikritt
Plus-que-parfait
echhathikritt
duhashikritt
hien/si,hatt/ethathikritt
mirhatenhikritt
dirhathikritt
sihatenhikritt
Futur I
echwäert hikréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hikritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit hin
dukriits hin
hien/si,hatt/etkrit hin
mirkriten hin
dirkrit hin
sikriten hin
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhikréien
dugéifshikréien
hien/si,hatt/etgéifhikréien
mirgéifenhikréien
dirgéifthikréien
sigéifenhikréien
Conditionnel Passé composé
echhätthikritt
duhässhikritt
hien/si,hatt/ethätthikritt
mirhättenhikritt
dirhätthikritt
sihättenhikritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ hin!
Plurielkeen Imperativ hin!
hikritt
hikréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles