E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hikréi-en hinbekommen (D)réussir (F)
Stammformen hikréi-enkrit-t hinhikritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréi-en hin
dukris-s hin
hien/si,hatt/etkrit-t hin
mirkréi-en hin
dirkrit-t hin
sikréi-en hin
Prétérit
echkru-t hin
dukruu-t-s hin
hien/si,hatt/etkru-t hin
mirkru-t-en hin
dirkru-t hin
sikru-t-en hin
Passé composé
echhunnhikritt
duhueshikritt
hien/si,hatt/ethuethikritt
mirhunnhikritt
dirhutthikritt
sihunnhikritt
Plus-que-parfait
echhathikritt
duhashikritt
hien/si,hatt/ethathikritt
mirhatenhikritt
dirhathikritt
sihatenhikritt
Futur I
echwäert hikréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hikritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkri-t hin
dukrii-t-s hin
hien/si,hatt/etkri-t hin
mirkri-t-en hin
dirkri-t hin
sikri-t-en hin
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhikréi-en
dugéifshikréi-en
hien/si,hatt/etgéifhikréi-en
mirgéifenhikréi-en
dirgéifthikréi-en
sigéifenhikréi-en
Conditionnel Passé composé
echhätthikritt
duhässhikritt
hien/si,hatt/ethätthikritt
mirhättenhikritt
dirhätthikritt
sihättenhikritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ hin!
Plurielkeen Imperativ hin!
hikritt
hikréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréi-endropkréi-enduerchkréi-enënnerkréi-enerakréi-enerauskréi-enerëmkréi-enerkréi-enerofkréi-enewechkréi-enhierkréi-enkréi-enmatkréi-enofkréi-enopkréi-enukréi-enzeréckkréi-enzoukréi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles