E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matkréien mitkriegen (D)comprendre (F)
Stammformen matkréienkritt matmatkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréie mat
dukriss mat
hien/si,hatt/etkritt mat
mirkréie mat
dirkritt mat
sikréie mat
Prétérit
echkrut mat
dukruuts mat
hien/si,hatt/etkrut mat
mirkrute mat
dirkrut mat
sikrute mat
Passé composé
echhumatkritt
duhuesmatkritt
hien/si,hatt/ethuetmatkritt
mirhumatkritt
dirhuttmatkritt
sihumatkritt
Plus-que-parfait
echhatmatkritt
duhasmatkritt
hien/si,hatt/ethatmatkritt
mirhatematkritt
dirhatmatkritt
sihatematkritt
Futur I
echwäert matkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit mat
dukriits mat
hien/si,hatt/etkrit mat
mirkrite mat
dirkrit mat
sikrite mat
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatkréien
dugéifsmatkréien
hien/si,hatt/etgéifmatkréien
mirgéifematkréien
dirgéiftmatkréien
sigéifematkréien
Conditionnel Passé composé
echhättmatkritt
duhässmatkritt
hien/si,hatt/ethättmatkritt
mirhättematkritt
dirhättmatkritt
sihättematkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ mat!
Plurielkeen Imperativ mat!
matkritt
matkréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles