E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofkréien abkriegen, abbekommen (D)recevoir un bout de qch. (F)
Stammformen ofkréienkritt ofofkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien of
dukriss of
hien/si,hatt/etkritt of
mirkréien of
dirkritt of
sikréien of
Prétérit
echkrut of
dukruuts of
hien/si,hatt/etkrut of
mirkruten of
dirkrut of
sikruten of
Passé composé
echhunnofkritt
duhuesofkritt
hien/si,hatt/ethuetofkritt
mirhunnofkritt
dirhuttofkritt
sihunnofkritt
Plus-que-parfait
echhatofkritt
duhasofkritt
hien/si,hatt/ethatofkritt
mirhatenofkritt
dirhatofkritt
sihatenofkritt
Futur I
echwäert ofkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit of
dukriits of
hien/si,hatt/etkrit of
mirkriten of
dirkrit of
sikriten of
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofkréien
dugéifsofkréien
hien/si,hatt/etgéifofkréien
mirgéifenofkréien
dirgéiftofkréien
sigéifenofkréien
Conditionnel Passé composé
echhättofkritt
duhässofkritt
hien/si,hatt/ethättofkritt
mirhättenofkritt
dirhättofkritt
sihättenofkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ of!
Plurielkeen Imperativ of!
ofkritt
ofkréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles