E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofkréi-en abkriegen, abbekommen (D)recevoir un bout de qch. (F)
Stammformen ofkréi-enkrit-t ofofkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréi-en of
dukris-s of
hien/si,hatt/etkrit-t of
mirkréi-en of
dirkrit-t of
sikréi-en of
Prétérit
echkru-t of
dukruu-t-s of
hien/si,hatt/etkru-t of
mirkru-t-en of
dirkru-t of
sikru-t-en of
Passé composé
echhunnofkritt
duhuesofkritt
hien/si,hatt/ethuetofkritt
mirhunnofkritt
dirhuttofkritt
sihunnofkritt
Plus-que-parfait
echhatofkritt
duhasofkritt
hien/si,hatt/ethatofkritt
mirhatenofkritt
dirhatofkritt
sihatenofkritt
Futur I
echwäert ofkréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkri-t of
dukrii-t-s of
hien/si,hatt/etkri-t of
mirkri-t-en of
dirkri-t of
sikri-t-en of
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofkréi-en
dugéifsofkréi-en
hien/si,hatt/etgéifofkréi-en
mirgéifenofkréi-en
dirgéiftofkréi-en
sigéifenofkréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättofkritt
duhässofkritt
hien/si,hatt/ethättofkritt
mirhättenofkritt
dirhättofkritt
sihättenofkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ of!
Plurielkeen Imperativ of!
ofkritt
ofkréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréi-endropkréi-enduerchkréi-enënnerkréi-enerakréi-enerauskréi-enerëmkréi-enerkréi-enerofkréi-enewechkréi-enhierkréi-enhikréi-enkréi-enmatkréi-enopkréi-enukréi-enzeréckkréi-enzoukréi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles