E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

opkréien aufbekommen (D)réussir à  ouvrir (F)
Stammformen opkréienkritt opopkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien op
dukriss op
hien/si,hatt/etkritt op
mirkréien op
dirkritt op
sikréien op
Prétérit
echkrut op
dukruuts op
hien/si,hatt/etkrut op
mirkruten op
dirkrut op
sikruten op
Passé composé
echhunnopkritt
duhuesopkritt
hien/si,hatt/ethuetopkritt
mirhunnopkritt
dirhuttopkritt
sihunnopkritt
Plus-que-parfait
echhatopkritt
duhasopkritt
hien/si,hatt/ethatopkritt
mirhatenopkritt
dirhatopkritt
sihatenopkritt
Futur I
echwäert opkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit op
dukriits op
hien/si,hatt/etkrit op
mirkriten op
dirkrit op
sikriten op
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopkréien
dugéifsopkréien
hien/si,hatt/etgéifopkréien
mirgéifenopkréien
dirgéiftopkréien
sigéifenopkréien
Conditionnel Passé composé
echhättopkritt
duhässopkritt
hien/si,hatt/ethättopkritt
mirhättenopkritt
dirhättopkritt
sihättenopkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ op!
Plurielkeen Imperativ op!
opkritt
opkréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles