E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ukréien anbekommen (D)réussir à  allumer/démarrer (F)
Stammformen ukréienkritt unukritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréien un
dukriss un
hien/si,hatt/etkritt un
mirkréien un
dirkritt un
sikréien un
Prétérit
echkrut un
dukruuts un
hien/si,hatt/etkrut un
mirkruten un
dirkrut un
sikruten un
Passé composé
echhunnukritt
duhuesukritt
hien/si,hatt/ethuetukritt
mirhunnukritt
dirhuttukritt
sihunnukritt
Plus-que-parfait
echhatukritt
duhasukritt
hien/si,hatt/ethatukritt
mirhatenukritt
dirhatukritt
sihatenukritt
Futur I
echwäert ukréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ukritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkrit un
dukriits un
hien/si,hatt/etkrit un
mirkriten un
dirkrit un
sikriten un
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifukréien
dugéifsukréien
hien/si,hatt/etgéifukréien
mirgéifenukréien
dirgéiftukréien
sigéifenukréien
Conditionnel Passé composé
echhättukritt
duhässukritt
hien/si,hatt/ethättukritt
mirhättenukritt
dirhättukritt
sihättenukritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ un!
Plurielkeen Imperativ un!
ukritt
ukréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréiendropkréienduerchkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienzeréckkréienzoukréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles