E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ukréi-en anbekommen (D)réussir à  allumer/démarrer (F)
Stammformen ukréi-enkrit-t unukritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréi-en un
dukris-s un
hien/si,hatt/etkrit-t un
mirkréi-en un
dirkrit-t un
sikréi-en un
Prétérit
echkru-t un
dukruu-t-s un
hien/si,hatt/etkru-t un
mirkru-t-en un
dirkru-t un
sikru-t-en un
Passé composé
echhunnukritt
duhuesukritt
hien/si,hatt/ethuetukritt
mirhunnukritt
dirhuttukritt
sihunnukritt
Plus-que-parfait
echhatukritt
duhasukritt
hien/si,hatt/ethatukritt
mirhatenukritt
dirhatukritt
sihatenukritt
Futur I
echwäert ukréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ukritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkri-t un
dukrii-t-s un
hien/si,hatt/etkri-t un
mirkri-t-en un
dirkri-t un
sikri-t-en un
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifukréi-en
dugéifsukréi-en
hien/si,hatt/etgéifukréi-en
mirgéifenukréi-en
dirgéiftukréi-en
sigéifenukréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättukritt
duhässukritt
hien/si,hatt/ethättukritt
mirhättenukritt
dirhättukritt
sihättenukritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ un!
Plurielkeen Imperativ un!
ukritt
ukréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréi-endropkréi-enduerchkréi-enënnerkréi-enerakréi-enerauskréi-enerëmkréi-enerkréi-enerofkréi-enewechkréi-enhierkréi-enhikréi-enkréi-enmatkréi-enofkréi-enopkréi-enzeréckkréi-enzoukréi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles