E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kréi-en kriegen (D)recevoir,obtenir (F)get (E)apanhar, receber, obter (P)
Stammformen kréi-enkrit-tkritt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréi-en
dukris-s
hien/si,hatt/etkrit-t
mirkréi-en
dirkrit-t
sikréi-en
Prétérit
echkru-t
dukruu-t-s
hien/si,hatt/etkru-t
mirkru-t-en
dirkru-t
sikru-t-en
Passé composé
echhukritt
duhueskritt
hien/si,hatt/ethuetkritt
mirhukritt
dirhuttkritt
sihukritt
Plus-que-parfait
echhatkritt
duhaskritt
hien/si,hatt/ethatkritt
mirhatekritt
dirhatkritt
sihatekritt
Futur I
echwäert kréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkri-t
dukrii-t-s
hien/si,hatt/etkri-t
mirkri-t-en
dirkri-t
sikri-t-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkréi-en
dugéifskréi-en
hien/si,hatt/etgéifkréi-en
mirgéifekréi-en
dirgéiftkréi-en
sigéifekréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättkritt
duhässkritt
hien/si,hatt/ethättkritt
mirhättekritt
dirhättkritt
sihättekritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkeen Imperativ!
Plurielkeen Imperativ!
kritt
kréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäikréi-endropkréi-enduerchkréi-enënnerkréi-enerakréi-enerauskréi-enerëmkréi-enerkréi-enerofkréi-enewechkréi-enhierkréi-enhikréi-enmatkréi-enofkréi-enopkréi-enukréi-enzeréckkréi-enzoukréi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles