E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kréi-en krähen (D)
Stammformen kréi-enkréi-tge-kréi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréi-en
dukréi-s
hien/si,hatt/etkréi-t
mirkréi-en
dirkréi-t
sikréi-en
Passé composé
echhuge-kréi-t
duhuesge-kréi-t
hien/si,hatt/ethuetge-kréi-t
mirhuge-kréi-t
dirhuttge-kréi-t
sihuge-kréi-t
Plus-que-parfait
echhatge-kréi-t
duhasge-kréi-t
hien/si,hatt/ethatge-kréi-t
mirhatege-kréi-t
dirhatge-kréi-t
sihatege-kréi-t
Futur I
echwäert kréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kréi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkréi-en
dugéifskréi-en
hien/si,hatt/etgéifkréi-en
mirgéifekréi-en
dirgéiftkréi-en
sigéifekréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-kréi-t
duhässge-kréi-t
hien/si,hatt/ethättge-kréi-t
mirhättege-kréi-t
dirhättge-kréi-t
sihättege-kréi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkréi!
Plurielkréi-t!
ge-kréi-t
kréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles