E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kréin-en krönen (D)couronner (F)
Stammformen kréin-enkréin-tge-kréin-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkréin-en
dukréin-s
hien/si,hatt/etkréin-t
mirkréin-en
dirkréin-t
sikréin-en
Passé composé
echhuge-kréin-t
duhuesge-kréin-t
hien/si,hatt/ethuetge-kréin-t
mirhuge-kréin-t
dirhuttge-kréin-t
sihuge-kréin-t
Plus-que-parfait
echhatge-kréin-t
duhasge-kréin-t
hien/si,hatt/ethatge-kréin-t
mirhatege-kréin-t
dirhatge-kréin-t
sihatege-kréin-t
Futur I
echwäert kréin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kréin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkréin-en
dugéifskréin-en
hien/si,hatt/etgéifkréin-en
mirgéifekréin-en
dirgéiftkréin-en
sigéifekréin-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-kréin-t
duhässge-kréin-t
hien/si,hatt/ethättge-kréin-t
mirhättege-kréin-t
dirhättge-kréin-t
sihättege-kréin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkréin!
Plurielkréin-t!
ge-kréin-t
kréin-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles