E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech krėmm-en krümmen (D)tordre, cambrer (F)
Stammformen sech krėmm-enkrėmm-t sech sech ge-krėmm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkrėmm-e mech
dukrėmm-s dech
hien/si,hatt/etkrėmm-t sech
mirkrėmm-en eis
dirkrėmm-t iech
sikrėmm-e sech
Passé composé
echhumechge-krėmm-t
duhuesdechge-krėmm-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-krėmm-t
mirhunneisge-krėmm-t
dirhuttiechge-krėmm-t
sihusechge-krėmm-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-krėmm-t
duhasdechge-krėmm-t
hien/si,hatt/ethatsechge-krėmm-t
mirhateneisge-krėmm-t
dirhatiechge-krėmm-t
sihatesechge-krėmm-t
Futur I
echwäert krėmm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-krėmm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrėmm-en
dugéifskrėmm-en
hien/si,hatt/etgéifkrėmm-en
mirgéifekrėmm-en
dirgéiftkrėmm-en
sigéifekrėmm-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechge-krėmm-t
duhässdechge-krėmm-t
hien/si,hatt/ethättsechge-krėmm-t
mirhätteneisge-krėmm-t
dirhättiechge-krėmm-t
sihättesechge-krėmm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrėmmdech!
Plurielkrėmm-tiech!
ge-krėmm-t
krėmm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verkrėmm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles