E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerkrichen
Stammformen zerkrichenzerkrichtzerkricht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerkrichen
duzerkrichs
hien/si,hatt/etzerkricht
mirzerkrichen
dirzerkricht
sizerkrichen
Pass compos
echhunnzerkricht
duhueszerkricht
hien/si,hatt/ethuetzerkricht
mirhunnzerkricht
dirhuttzerkricht
sihunnzerkricht
Plus-que-parfait
echhatzerkricht
duhaszerkricht
hien/si,hatt/ethatzerkricht
mirhatenzerkricht
dirhatzerkricht
sihatenzerkricht
Futur I
echwäert zerkrichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerkricht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerkrichen
dugéifszerkrichen
hien/si,hatt/etgéifzerkrichen
mirgéifenzerkrichen
dirgéiftzerkrichen
sigéifenzerkrichen
Conditionnel Pass compos
echhttzerkricht
duhsszerkricht
hien/si,hatt/ethttzerkricht
mirhttenzerkricht
dirhttzerkricht
sihttenzerkricht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerkrich!
Plurielzerkricht!
zerkricht
zerkrichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bekrichenkrichen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles