E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kriselen kriseln (D)
Stammformen kriselenkriseltgekriselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
ech
du
etkriselt
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetgekriselt
mir  
dir  
si  
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatgekriselt
mir  
dir  
si  
Futur I
echwäert kriselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekriselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkriselen
dugéifskriselen
hien/si,hatt/etgéifkriselen
mirgéifekriselen
dirgéiftkriselen
sigéifekriselen
Conditionnel Pass compos
ech  
du  
ethttgekriselt
mir  
dir  
si  
Imperativ Partizip Infinitiv
gekriselt
kriselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles