E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kristallis-éier-en kristallisieren (D)cristalliser (F)
Stammformen kristallis-éier-enkristallis-éier-tkristallis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkristallis-éier-en
dukristallis-éier-s
hien/si,hatt/etkristallis-éier-t
mirkristallis-éier-en
dirkristallis-éier-t
sikristallis-éier-en
Passé composé
echhukristallis-éier-t
duhueskristallis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkristallis-éier-t
mirhukristallis-éier-t
dirhuttkristallis-éier-t
sihukristallis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkristallis-éier-t
duhaskristallis-éier-t
hien/si,hatt/ethatkristallis-éier-t
mirhatekristallis-éier-t
dirhatkristallis-éier-t
sihatekristallis-éier-t
Futur I
echwäert kristallis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kristallis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkristallis-éier-en
dugéifskristallis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkristallis-éier-en
mirgéifekristallis-éier-en
dirgéiftkristallis-éier-en
sigéifekristallis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkristallis-éier-t
duhässkristallis-éier-t
hien/si,hatt/ethättkristallis-éier-t
mirhättekristallis-éier-t
dirhättkristallis-éier-t
sihättekristallis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkristallis-éier!
Plurielkristallis-éier-t!
kristallis-éier-t
kristallis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles