E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kritiséieren kritisieren (D)critiquer (F)
Stammformen kritiséierenkritiséiertkritiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkritiséieren
dukritiséiers
hien/si,hatt/etkritiséiert
mirkritiséieren
dirkritiséiert
sikritiséieren
Passé composé
echhukritiséiert
duhueskritiséiert
hien/si,hatt/ethuetkritiséiert
mirhukritiséiert
dirhuttkritiséiert
sihukritiséiert
Plus-que-parfait
echhatkritiséiert
duhaskritiséiert
hien/si,hatt/ethatkritiséiert
mirhatekritiséiert
dirhatkritiséiert
sihatekritiséiert
Futur I
echwäert kritiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kritiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkritiséieren
dugéifskritiséieren
hien/si,hatt/etgéifkritiséieren
mirgéifekritiséieren
dirgéiftkritiséieren
sigéifekritiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättkritiséiert
duhässkritiséiert
hien/si,hatt/ethättkritiséiert
mirhättekritiséiert
dirhättkritiséiert
sihättekritiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkritiséier!
Plurielkritiséiert!
kritiséiert
kritiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles