E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kritis-éier-en kritisieren (D)critiquer (F)
Stammformen kritis-éier-enkritis-éier-tkritis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkritis-éier-en
dukritis-éier-s
hien/si,hatt/etkritis-éier-t
mirkritis-éier-en
dirkritis-éier-t
sikritis-éier-en
Passé composé
echhukritis-éier-t
duhueskritis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkritis-éier-t
mirhukritis-éier-t
dirhuttkritis-éier-t
sihukritis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkritis-éier-t
duhaskritis-éier-t
hien/si,hatt/ethatkritis-éier-t
mirhatekritis-éier-t
dirhatkritis-éier-t
sihatekritis-éier-t
Futur I
echwäert kritis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kritis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkritis-éier-en
dugéifskritis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkritis-éier-en
mirgéifekritis-éier-en
dirgéiftkritis-éier-en
sigéifekritis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkritis-éier-t
duhässkritis-éier-t
hien/si,hatt/ethättkritis-éier-t
mirhättekritis-éier-t
dirhättkritis-éier-t
sihättekritis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkritis-éier!
Plurielkritis-éier-t!
kritis-éier-t
kritis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles