E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kriwwelen
Stammformen kriwwelenkriwweltgekriwwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkriwwelen
dukriwwels
hien/si,hatt/etkriwwelt
mirkriwwelen
dirkriwwelt
sikriwwelen
Pass compos
echhugekriwwelt
duhuesgekriwwelt
hien/si,hatt/ethuetgekriwwelt
mirhugekriwwelt
dirhuttgekriwwelt
sihugekriwwelt
Plus-que-parfait
echhatgekriwwelt
duhasgekriwwelt
hien/si,hatt/ethatgekriwwelt
mirhategekriwwelt
dirhatgekriwwelt
sihategekriwwelt
Futur I
echwäert kriwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekriwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkriwwelen
dugéifskriwwelen
hien/si,hatt/etgéifkriwwelen
mirgéifekriwwelen
dirgéiftkriwwelen
sigéifekriwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttgekriwwelt
duhssgekriwwelt
hien/si,hatt/ethttgekriwwelt
mirhättegekriwwelt
dirhttgekriwwelt
sihättegekriwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkriwwel!
Plurielkriwwelt!
gekriwwelt
kriwwelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles