E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entbieren entbehren (D)re priv de qn. qc. (F)to dispense with (E)
Stammformen entbierenentbiertentbiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echentbieren
duentbiers
hien/si,hatt/etentbiert
mirentbieren
direntbiert
sientbieren
Pass compos
echhunnentbiert
duhuesentbiert
hien/si,hatt/ethuetentbiert
mirhunnentbiert
dirhuttentbiert
sihunnentbiert
Plus-que-parfait
echhatentbiert
duhasentbiert
hien/si,hatt/ethatentbiert
mirhatenentbiert
dirhatentbiert
sihatenentbiert
Futur I
echwäert entbieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entbiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentbieren
dugéifsentbieren
hien/si,hatt/etgéifentbieren
mirgéifenentbieren
dirgéiftentbieren
sigéifenentbieren
Conditionnel Pass compos
echhttentbiert
duhssentbiert
hien/si,hatt/ethttentbiert
mirhttenentbiert
dirhttentbiert
sihttenentbiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentbier!
Plurielentbiert!
entbiert
entbieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles