E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kromen kramen (D)farfouiller (F)
Stammformen kromenkroomtgekroomt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkromen
dukrooms
hien/si,hatt/etkroomt
mirkromen
dirkroomt
sikromen
Pass compos
echhugekroomt
duhuesgekroomt
hien/si,hatt/ethuetgekroomt
mirhugekroomt
dirhuttgekroomt
sihugekroomt
Plus-que-parfait
echhatgekroomt
duhasgekroomt
hien/si,hatt/ethatgekroomt
mirhategekroomt
dirhatgekroomt
sihategekroomt
Futur I
echwäert kromen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekroomt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkromen
dugéifskromen
hien/si,hatt/etgéifkromen
mirgéifekromen
dirgéiftkromen
sigéifekromen
Conditionnel Pass compos
echhttgekroomt
duhssgekroomt
hien/si,hatt/ethttgekroomt
mirhättegekroomt
dirhttgekroomt
sihättegekroomt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrom!
Plurielkroomt!
gekroomt
kromen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskromenerauskromen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles