E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerkrozelen zerkritzeln (D)
Stammformen zerkrozelenzerkrozeltzerkrozelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerkrozelen
duzerkrozels
hien/si,hatt/etzerkrozelt
mirzerkrozelen
dirzerkrozelt
sizerkrozelen
Pass compos
echhunnzerkrozelt
duhueszerkrozelt
hien/si,hatt/ethuetzerkrozelt
mirhunnzerkrozelt
dirhuttzerkrozelt
sihunnzerkrozelt
Plus-que-parfait
echhatzerkrozelt
duhaszerkrozelt
hien/si,hatt/ethatzerkrozelt
mirhatenzerkrozelt
dirhatzerkrozelt
sihatenzerkrozelt
Futur I
echwäert zerkrozelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerkrozelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerkrozelen
dugéifszerkrozelen
hien/si,hatt/etgéifzerkrozelen
mirgéifenzerkrozelen
dirgéiftzerkrozelen
sigéifenzerkrozelen
Conditionnel Pass compos
echhttzerkrozelt
duhsszerkrozelt
hien/si,hatt/ethttzerkrozelt
mirhttenzerkrozelt
dirhttzerkrozelt
sihttenzerkrozelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerkrozel!
Plurielzerkrozelt!
zerkrozelt
zerkrozelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
krozelenverkrozelen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles