E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

krozelen kritzeln (D)crayonner (F)
Stammformen krozelenkrozeltgekrozelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkrozelen
dukrozels
hien/si,hatt/etkrozelt
mirkrozelen
dirkrozelt
sikrozelen
Pass compos
echhugekrozelt
duhuesgekrozelt
hien/si,hatt/ethuetgekrozelt
mirhugekrozelt
dirhuttgekrozelt
sihugekrozelt
Plus-que-parfait
echhatgekrozelt
duhasgekrozelt
hien/si,hatt/ethatgekrozelt
mirhategekrozelt
dirhatgekrozelt
sihategekrozelt
Futur I
echwäert krozelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekrozelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkrozelen
dugéifskrozelen
hien/si,hatt/etgéifkrozelen
mirgéifekrozelen
dirgéiftkrozelen
sigéifekrozelen
Conditionnel Pass compos
echhttgekrozelt
duhssgekrozelt
hien/si,hatt/ethttgekrozelt
mirhättegekrozelt
dirhttgekrozelt
sihättegekrozelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkrozel!
Plurielkrozelt!
gekrozelt
krozelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verkrozelenzerkrozelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles