E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kruebelen
Stammformen kruebelenkruebeltgekruebelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkruebelen
dukruebels
hien/si,hatt/etkruebelt
mirkruebelen
dirkruebelt
sikruebelen
Pass compos
echsigekruebelt
dubassgekruebelt
hien/si,hatt/etassgekruebelt
mirsigekruebelt
dirsiddgekruebelt
sisigekruebelt
Plus-que-parfait
echwargekruebelt
duwaarsgekruebelt
hien/si,hatt/etwargekruebelt
mirwaregekruebelt
dirwaartgekruebelt
siwaregekruebelt
Futur I
echwäert kruebelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekruebelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkruebelen
dugéifskruebelen
hien/si,hatt/etgéifkruebelen
mirgéifekruebelen
dirgéiftkruebelen
sigéifekruebelen
Conditionnel Pass compos
echwiergekruebelt
duwiersgekruebelt
hien/si,hatt/etwiergekruebelt
mirwieregekruebelt
dirwiertgekruebelt
siwieregekruebelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkruebel!
Plurielkruebelt!
gekruebelt
kruebelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles