E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kruewelen
Stammformen kruewelenkrueweltgekruewelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkruewelen
dukruewels
hien/si,hatt/etkruewelt
mirkruewelen
dirkruewelt
sikruewelen
Pass compos
echsigekruewelt
dubassgekruewelt
hien/si,hatt/etassgekruewelt
mirsigekruewelt
dirsiddgekruewelt
sisigekruewelt
Plus-que-parfait
echwargekruewelt
duwaarsgekruewelt
hien/si,hatt/etwargekruewelt
mirwaregekruewelt
dirwaartgekruewelt
siwaregekruewelt
Futur I
echwäert kruewelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekruewelt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkruewelen
dugéifskruewelen
hien/si,hatt/etgéifkruewelen
mirgéifekruewelen
dirgéiftkruewelen
sigéifekruewelen
Conditionnel Pass compos
echwiergekruewelt
duwiersgekruewelt
hien/si,hatt/etwiergekruewelt
mirwieregekruewelt
dirwiertgekruewelt
siwieregekruewelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkruewel!
Plurielkruewelt!
gekruewelt
kruewelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles