E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bierelen schreien, brllen (D)crier, hurler (F)scream, shout (E)
Stammformen bierelenbiereltgebierelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbierelen
dubierels
hien/si,hatt/etbierelt
mirbierelen
dirbierelt
sibierelen
Pass compos
echhugebierelt
duhuesgebierelt
hien/si,hatt/ethuetgebierelt
mirhugebierelt
dirhuttgebierelt
sihugebierelt
Plus-que-parfait
echhatgebierelt
duhasgebierelt
hien/si,hatt/ethatgebierelt
mirhategebierelt
dirhatgebierelt
sihategebierelt
Futur I
echwäert bierelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebierelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbierelen
dugéifsbierelen
hien/si,hatt/etgéifbierelen
mirgéifebierelen
dirgéiftbierelen
sigéifebierelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebierelt
duhssgebierelt
hien/si,hatt/ethttgebierelt
mirhättegebierelt
dirhttgebierelt
sihättegebierelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbierel!
Plurielbierelt!
gebierelt
bierelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles