E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bierel-en schreien, brllen (D)crier, hurler (F)scream, shout (E)
Stammformen bierel-enbierel-tge-bierel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbierel-en
dubierel-s
hien/si,hatt/etbierel-t
mirbierel-en
dirbierel-t
sibierel-en
Pass compos
echhuge-bierel-t
duhuesge-bierel-t
hien/si,hatt/ethuetge-bierel-t
mirhuge-bierel-t
dirhuttge-bierel-t
sihuge-bierel-t
Plus-que-parfait
echhatge-bierel-t
duhasge-bierel-t
hien/si,hatt/ethatge-bierel-t
mirhatege-bierel-t
dirhatge-bierel-t
sihatege-bierel-t
Futur I
echwäert bierel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bierel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbierel-en
dugéifsbierel-en
hien/si,hatt/etgéifbierel-en
mirgéifebierel-en
dirgéiftbierel-en
sigéifebierel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-bierel-t
duhssge-bierel-t
hien/si,hatt/ethttge-bierel-t
mirhättege-bierel-t
dirhttge-bierel-t
sihättege-bierel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbierel!
Plurielbierel-t!
ge-bierel-t
bierel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles