E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kuchen
Stammformen kuchenkuchtgekucht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkuchen
dukuchs
hien/si,hatt/etkucht
mirkuchen
dirkucht
sikuchen
Pass compos
echhugekucht
duhuesgekucht
hien/si,hatt/ethuetgekucht
mirhugekucht
dirhuttgekucht
sihugekucht
Plus-que-parfait
echhatgekucht
duhasgekucht
hien/si,hatt/ethatgekucht
mirhategekucht
dirhatgekucht
sihategekucht
Futur I
echwäert kuchen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekucht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkuchen
dugéifskuchen
hien/si,hatt/etgéifkuchen
mirgéifekuchen
dirgéiftkuchen
sigéifekuchen
Conditionnel Pass compos
echhttgekucht
duhssgekucht
hien/si,hatt/ethttgekucht
mirhättegekucht
dirhttgekucht
sihättegekucht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuch!
Plurielkucht!
gekucht
kuchen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles