E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eriwwerkucken herberschauen (D)regarder de l'autre ct (F)
Stammformen eriwwerkuckenkuckt eriwwereriwwergekuckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkucken eriwwer
dukucks eriwwer
hien/si,hatt/etkuckt eriwwer
mirkucken eriwwer
dirkuckt eriwwer
sikucken eriwwer
Pass compos
echhunneriwwergekuckt
duhueseriwwergekuckt
hien/si,hatt/ethueteriwwergekuckt
mirhunneriwwergekuckt
dirhutteriwwergekuckt
sihunneriwwergekuckt
Plus-que-parfait
echhateriwwergekuckt
duhaseriwwergekuckt
hien/si,hatt/ethateriwwergekuckt
mirhateneriwwergekuckt
dirhateriwwergekuckt
sihateneriwwergekuckt
Futur I
echwäert eriwwerkucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergekuckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerkucken
dugéifseriwwerkucken
hien/si,hatt/etgéiferiwwerkucken
mirgéifeneriwwerkucken
dirgéifteriwwerkucken
sigéifeneriwwerkucken
Conditionnel Pass compos
echhtteriwwergekuckt
duhsseriwwergekuckt
hien/si,hatt/ethtteriwwergekuckt
mirhtteneriwwergekuckt
dirhtteriwwergekuckt
sihtteneriwwergekuckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuck eriwwer!
Plurielkuckt eriwwer!
eriwwergekuckt
eriwwerkucken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskuckenbekuckendrakuckenduerchkuckenmkuckenerauskuckenerofkuckeneropkuckenewechkuckeniwwerkuckeniwwerkuckenkuckennokuckenofkuckenopkuckenukuckenverkuckenzerckkucken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles