E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

adaptéieren angleichen, anpassen (D)adapter (F)
Stammformen adaptéierenadaptéiertadaptéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echadaptéieren
duadaptéiers
hien/si,hatt/etadaptéiert
miradaptéieren
diradaptéiert
siadaptéieren
Passé composé
echhunnadaptéiert
duhuesadaptéiert
hien/si,hatt/ethuetadaptéiert
mirhunnadaptéiert
dirhuttadaptéiert
sihunnadaptéiert
Plus-que-parfait
echhatadaptéiert
duhasadaptéiert
hien/si,hatt/ethatadaptéiert
mirhatenadaptéiert
dirhatadaptéiert
sihatenadaptéiert
Futur I
echwäert adaptéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert adaptéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifadaptéieren
dugéifsadaptéieren
hien/si,hatt/etgéifadaptéieren
mirgéifenadaptéieren
dirgéiftadaptéieren
sigéifenadaptéieren
Conditionnel Passé composé
echhättadaptéiert
duhässadaptéiert
hien/si,hatt/ethättadaptéiert
mirhättenadaptéiert
dirhättadaptéiert
sihättenadaptéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieradaptéier!
Plurieladaptéiert!
adaptéiert
adaptéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles