E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

adapt-éier-en angleichen, anpassen (D)adapter (F)
Stammformen adapt-éier-enadapt-éier-tadapt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echadapt-éier-en
duadapt-éier-s
hien/si,hatt/etadapt-éier-t
miradapt-éier-en
diradapt-éier-t
siadapt-éier-en
Passé composé
echhunnadapt-éier-t
duhuesadapt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetadapt-éier-t
mirhunnadapt-éier-t
dirhuttadapt-éier-t
sihunnadapt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatadapt-éier-t
duhasadapt-éier-t
hien/si,hatt/ethatadapt-éier-t
mirhatenadapt-éier-t
dirhatadapt-éier-t
sihatenadapt-éier-t
Futur I
echwäert adapt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert adapt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifadapt-éier-en
dugéifsadapt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifadapt-éier-en
mirgéifenadapt-éier-en
dirgéiftadapt-éier-en
sigéifenadapt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättadapt-éier-t
duhässadapt-éier-t
hien/si,hatt/ethättadapt-éier-t
mirhättenadapt-éier-t
dirhättadapt-éier-t
sihättenadapt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieradapt-éier!
Plurieladapt-éier-t!
adapt-éier-t
adapt-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles