E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerkuck-en bersehen (D)sans voir, ne pas voir qch. (F)
Stammformen iwwerkuck-eniwwerkuck-tiwwerkuck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerkuck-en
duiwwerkuck-s
hien/si,hatt/etiwwerkuck-t
miriwwerkuck-en
diriwwerkuck-t
siiwwerkuck-en
Pass compos
echhunniwwerkuck-t
duhuesiwwerkuck-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerkuck-t
mirhunniwwerkuck-t
dirhuttiwwerkuck-t
sihunniwwerkuck-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerkuck-t
duhasiwwerkuck-t
hien/si,hatt/ethatiwwerkuck-t
mirhateniwwerkuck-t
dirhatiwwerkuck-t
sihateniwwerkuck-t
Futur I
echwäert iwwerkuck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerkuck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerkuck-en
dugéifsiwwerkuck-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerkuck-en
mirgéifeniwwerkuck-en
dirgéiftiwwerkuck-en
sigéifeniwwerkuck-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerkuck-t
duhssiwwerkuck-t
hien/si,hatt/ethttiwwerkuck-t
mirhtteniwwerkuck-t
dirhttiwwerkuck-t
sihtteniwwerkuck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerkuck!
Plurieliwwerkuck-t!
iwwerkuck-t
iwwerkuck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskuck-enbekuck-endrakuck-enduerchkuck-enmkuck-enerauskuck-eneriwwerkuck-enerofkuck-eneropkuck-enewechkuck-eniwwerkuck-enkuck-ennokuck-enofkuck-enopkuck-enukuck-enverkuck-enzerckkuck-en
Remarquen (intern)
Partizip:iwwerkuckt
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles