E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verbiergen verbrgen (D)se porter garant de (F)to warrant sth. (E)
Stammformen verbiergenverbiergtverbiergt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverbiergen
duverbiergs
hien/si,hatt/etverbiergt
mirverbiergen
dirverbiergt
siverbiergen
Pass compos
echhuverbiergt
duhuesverbiergt
hien/si,hatt/ethuetverbiergt
mirhuverbiergt
dirhuttverbiergt
sihuverbiergt
Plus-que-parfait
echhatverbiergt
duhasverbiergt
hien/si,hatt/ethatverbiergt
mirhateverbiergt
dirhatverbiergt
sihateverbiergt
Futur I
echwäert verbiergen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verbiergt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverbiergen
dugéifsverbiergen
hien/si,hatt/etgéifverbiergen
mirgéifeverbiergen
dirgéiftverbiergen
sigéifeverbiergen
Conditionnel Pass compos
echhttverbiergt
duhssverbiergt
hien/si,hatt/ethttverbiergt
mirhätteverbiergt
dirhttverbiergt
sihätteverbiergt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverbierg!
Plurielverbiergt!
verbiergt
verbiergen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
biergen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles