E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verkuerbelen verwirren (D)troubler (F)
Stammformen verkuerbelenverkuerbeltverkuerbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkuerbelen
duverkuerbels
hien/si,hatt/etverkuerbelt
mirverkuerbelen
dirverkuerbelt
siverkuerbelen
Pass compos
echhuverkuerbelt
duhuesverkuerbelt
hien/si,hatt/ethuetverkuerbelt
mirhuverkuerbelt
dirhuttverkuerbelt
sihuverkuerbelt
Plus-que-parfait
echhatverkuerbelt
duhasverkuerbelt
hien/si,hatt/ethatverkuerbelt
mirhateverkuerbelt
dirhatverkuerbelt
sihateverkuerbelt
Futur I
echwäert verkuerbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkuerbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkuerbelen
dugéifsverkuerbelen
hien/si,hatt/etgéifverkuerbelen
mirgéifeverkuerbelen
dirgéiftverkuerbelen
sigéifeverkuerbelen
Conditionnel Pass compos
echhttverkuerbelt
duhssverkuerbelt
hien/si,hatt/ethttverkuerbelt
mirhätteverkuerbelt
dirhttverkuerbelt
sihätteverkuerbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkuerbel!
Plurielverkuerbelt!
verkuerbelt
verkuerbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ukuerbelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles