E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verkuerbel-en verwirren (D)troubler (F)
Stammformen verkuerbel-enverkuerbel-tverkuerbel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkuerbel-en
duverkuerbel-s
hien/si,hatt/etverkuerbel-t
mirverkuerbel-en
dirverkuerbel-t
siverkuerbel-en
Pass compos
echhuverkuerbel-t
duhuesverkuerbel-t
hien/si,hatt/ethuetverkuerbel-t
mirhuverkuerbel-t
dirhuttverkuerbel-t
sihuverkuerbel-t
Plus-que-parfait
echhatverkuerbel-t
duhasverkuerbel-t
hien/si,hatt/ethatverkuerbel-t
mirhateverkuerbel-t
dirhatverkuerbel-t
sihateverkuerbel-t
Futur I
echwäert verkuerbel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkuerbel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkuerbel-en
dugéifsverkuerbel-en
hien/si,hatt/etgéifverkuerbel-en
mirgéifeverkuerbel-en
dirgéiftverkuerbel-en
sigéifeverkuerbel-en
Conditionnel Pass compos
echhttverkuerbel-t
duhssverkuerbel-t
hien/si,hatt/ethttverkuerbel-t
mirhätteverkuerbel-t
dirhttverkuerbel-t
sihätteverkuerbel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkuerbel!
Plurielverkuerbel-t!
verkuerbel-t
verkuerbel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ukuerbel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles