E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kuerbelen
Stammformen kuerbelenkuerbeltgekuerbelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkuerbelen
dukuerbels
hien/si,hatt/etkuerbelt
mirkuerbelen
dirkuerbelt
sikuerbelen
Pass compos
echhugekuerbelt
duhuesgekuerbelt
hien/si,hatt/ethuetgekuerbelt
mirhugekuerbelt
dirhuttgekuerbelt
sihugekuerbelt
Plus-que-parfait
echhatgekuerbelt
duhasgekuerbelt
hien/si,hatt/ethatgekuerbelt
mirhategekuerbelt
dirhatgekuerbelt
sihategekuerbelt
Futur I
echwäert kuerbelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekuerbelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkuerbelen
dugéifskuerbelen
hien/si,hatt/etgéifkuerbelen
mirgéifekuerbelen
dirgéiftkuerbelen
sigéifekuerbelen
Conditionnel Pass compos
echhttgekuerbelt
duhssgekuerbelt
hien/si,hatt/ethttgekuerbelt
mirhättegekuerbelt
dirhttgekuerbelt
sihättegekuerbelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuerbel!
Plurielkuerbelt!
gekuerbelt
kuerbelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ukuerbelenverkuerbelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles