E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kuesen
Stammformen kuesenkuestgekuest
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkuesen
dukues
hien/si,hatt/etkuest
mirkuesen
dirkuest
sikuesen
Pass compos
echhugekuest
duhuesgekuest
hien/si,hatt/ethuetgekuest
mirhugekuest
dirhuttgekuest
sihugekuest
Plus-que-parfait
echhatgekuest
duhasgekuest
hien/si,hatt/ethatgekuest
mirhategekuest
dirhatgekuest
sihategekuest
Futur I
echwäert kuesen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekuest hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkuesen
dugéifskuesen
hien/si,hatt/etgéifkuesen
mirgéifekuesen
dirgéiftkuesen
sigéifekuesen
Conditionnel Pass compos
echhttgekuest
duhssgekuest
hien/si,hatt/ethttgekuest
mirhättegekuest
dirhttgekuest
sihättegekuest
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkues!
Plurielkuest!
gekuest
kuesen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles