E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kujenéieren peinigen (D)tourmenter (F)
Stammformen kujenéierenkujenéiertkujenéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkujenéieren
dukujenéiers
hien/si,hatt/etkujenéiert
mirkujenéieren
dirkujenéiert
sikujenéieren
Passé composé
echhukujenéiert
duhueskujenéiert
hien/si,hatt/ethuetkujenéiert
mirhukujenéiert
dirhuttkujenéiert
sihukujenéiert
Plus-que-parfait
echhatkujenéiert
duhaskujenéiert
hien/si,hatt/ethatkujenéiert
mirhatekujenéiert
dirhatkujenéiert
sihatekujenéiert
Futur I
echwäert kujenéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kujenéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkujenéieren
dugéifskujenéieren
hien/si,hatt/etgéifkujenéieren
mirgéifekujenéieren
dirgéiftkujenéieren
sigéifekujenéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkujenéiert
duhässkujenéiert
hien/si,hatt/ethättkujenéiert
mirhättekujenéiert
dirhättkujenéiert
sihättekujenéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkujenéier!
Plurielkujenéiert!
kujenéiert
kujenéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles