E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kujen-éier-en peinigen (D)tourmenter (F)
Stammformen kujen-éier-enkujen-éier-tkujen-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkujen-éier-en
dukujen-éier-s
hien/si,hatt/etkujen-éier-t
mirkujen-éier-en
dirkujen-éier-t
sikujen-éier-en
Passé composé
echhukujen-éier-t
duhueskujen-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkujen-éier-t
mirhukujen-éier-t
dirhuttkujen-éier-t
sihukujen-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkujen-éier-t
duhaskujen-éier-t
hien/si,hatt/ethatkujen-éier-t
mirhatekujen-éier-t
dirhatkujen-éier-t
sihatekujen-éier-t
Futur I
echwäert kujen-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kujen-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkujen-éier-en
dugéifskujen-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkujen-éier-en
mirgéifekujen-éier-en
dirgéiftkujen-éier-en
sigéifekujen-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkujen-éier-t
duhässkujen-éier-t
hien/si,hatt/ethättkujen-éier-t
mirhättekujen-éier-t
dirhättkujen-éier-t
sihättekujen-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkujen-éier!
Plurielkujen-éier-t!
kujen-éier-t
kujen-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles