E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kulmin-éier-en kulminieren (D)culminer (F)
Stammformen kulmin-éier-enkulmin-éier-tkulmin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkulmin-éier-en
dukulmin-éier-s
hien/si,hatt/etkulmin-éier-t
mirkulmin-éier-en
dirkulmin-éier-t
sikulmin-éier-en
Passé composé
echhukulmin-éier-t
duhueskulmin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkulmin-éier-t
mirhukulmin-éier-t
dirhuttkulmin-éier-t
sihukulmin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkulmin-éier-t
duhaskulmin-éier-t
hien/si,hatt/ethatkulmin-éier-t
mirhatekulmin-éier-t
dirhatkulmin-éier-t
sihatekulmin-éier-t
Futur I
echwäert kulmin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kulmin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkulmin-éier-en
dugéifskulmin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkulmin-éier-en
mirgéifekulmin-éier-en
dirgéiftkulmin-éier-en
sigéifekulmin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkulmin-éier-t
duhässkulmin-éier-t
hien/si,hatt/ethättkulmin-éier-t
mirhättekulmin-éier-t
dirhättkulmin-éier-t
sihättekulmin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkulmin-éier!
Plurielkulmin-éier-t!
kulmin-éier-t
kulmin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles