E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kultivéieren kultivieren (D)cultiver (F)
Stammformen kultivéierenkultivéiertkultivéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkultivéieren
dukultivéiers
hien/si,hatt/etkultivéiert
mirkultivéieren
dirkultivéiert
sikultivéieren
Passé composé
echhukultivéiert
duhueskultivéiert
hien/si,hatt/ethuetkultivéiert
mirhukultivéiert
dirhuttkultivéiert
sihukultivéiert
Plus-que-parfait
echhatkultivéiert
duhaskultivéiert
hien/si,hatt/ethatkultivéiert
mirhatekultivéiert
dirhatkultivéiert
sihatekultivéiert
Futur I
echwäert kultivéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kultivéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkultivéieren
dugéifskultivéieren
hien/si,hatt/etgéifkultivéieren
mirgéifekultivéieren
dirgéiftkultivéieren
sigéifekultivéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkultivéiert
duhässkultivéiert
hien/si,hatt/ethättkultivéiert
mirhättekultivéiert
dirhättkultivéiert
sihättekultivéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkultivéier!
Plurielkultivéiert!
kultivéiert
kultivéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles