E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kultiv-éier-en kultivieren (D)cultiver (F)
Stammformen kultiv-éier-enkultiv-éier-tkultiv-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkultiv-éier-en
dukultiv-éier-s
hien/si,hatt/etkultiv-éier-t
mirkultiv-éier-en
dirkultiv-éier-t
sikultiv-éier-en
Passé composé
echhukultiv-éier-t
duhueskultiv-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkultiv-éier-t
mirhukultiv-éier-t
dirhuttkultiv-éier-t
sihukultiv-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkultiv-éier-t
duhaskultiv-éier-t
hien/si,hatt/ethatkultiv-éier-t
mirhatekultiv-éier-t
dirhatkultiv-éier-t
sihatekultiv-éier-t
Futur I
echwäert kultiv-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kultiv-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkultiv-éier-en
dugéifskultiv-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkultiv-éier-en
mirgéifekultiv-éier-en
dirgéiftkultiv-éier-en
sigéifekultiv-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkultiv-éier-t
duhässkultiv-éier-t
hien/si,hatt/ethättkultiv-éier-t
mirhättekultiv-éier-t
dirhättkultiv-éier-t
sihättekultiv-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkultiv-éier!
Plurielkultiv-éier-t!
kultiv-éier-t
kultiv-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles