E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech kummer-en kummern (D)s'occuper de qc. (F)
Stammformen sech kummer-enkummer-t sech sech ge-kummer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkummer-e mech
dukummer-s dech
hien/si,hatt/etkummer-t sech
mirkummer-en eis
dirkummer-t iech
sikummer-e sech
Pass compos
echhumechge-kummer-t
duhuesdechge-kummer-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-kummer-t
mirhunneisge-kummer-t
dirhuttiechge-kummer-t
sihusechge-kummer-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-kummer-t
duhasdechge-kummer-t
hien/si,hatt/ethatsechge-kummer-t
mirhateneisge-kummer-t
dirhatiechge-kummer-t
sihatesechge-kummer-t
Futur I
echwäert kummer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kummer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkummer-en
dugéifskummer-en
hien/si,hatt/etgéifkummer-en
mirgéifekummer-en
dirgéiftkummer-en
sigéifekummer-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechge-kummer-t
duhssdechge-kummer-t
hien/si,hatt/ethttsechge-kummer-t
mirhtteneisge-kummer-t
dirhttiechge-kummer-t
sihättesechge-kummer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkummerdech!
Plurielkummer-tiech!
ge-kummer-t
kummer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles