E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

biergen brgen fr (D)se porter garant de (F)to answer for (E)
Stammformen biergenbiergtgebiergt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbiergen
dubiergs
hien/si,hatt/etbiergt
mirbiergen
dirbiergt
sibiergen
Pass compos
echhugebiergt
duhuesgebiergt
hien/si,hatt/ethuetgebiergt
mirhugebiergt
dirhuttgebiergt
sihugebiergt
Plus-que-parfait
echhatgebiergt
duhasgebiergt
hien/si,hatt/ethatgebiergt
mirhategebiergt
dirhatgebiergt
sihategebiergt
Futur I
echwäert biergen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebiergt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbiergen
dugéifsbiergen
hien/si,hatt/etgéifbiergen
mirgéifebiergen
dirgéiftbiergen
sigéifebiergen
Conditionnel Pass compos
echhttgebiergt
duhssgebiergt
hien/si,hatt/ethttgebiergt
mirhättegebiergt
dirhttgebiergt
sihättegebiergt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbierg!
Plurielbiergt!
gebiergt
biergen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verbiergen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles