E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kumul-éier-en kumulieren (D)cumuler (F)
Stammformen kumul-éier-enkumul-éier-tkumul-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkumul-éier-en
dukumul-éier-s
hien/si,hatt/etkumul-éier-t
mirkumul-éier-en
dirkumul-éier-t
sikumul-éier-en
Passé composé
echhukumul-éier-t
duhueskumul-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkumul-éier-t
mirhukumul-éier-t
dirhuttkumul-éier-t
sihukumul-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkumul-éier-t
duhaskumul-éier-t
hien/si,hatt/ethatkumul-éier-t
mirhatekumul-éier-t
dirhatkumul-éier-t
sihatekumul-éier-t
Futur I
echwäert kumul-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kumul-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkumul-éier-en
dugéifskumul-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkumul-éier-en
mirgéifekumul-éier-en
dirgéiftkumul-éier-en
sigéifekumul-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkumul-éier-t
duhässkumul-éier-t
hien/si,hatt/ethättkumul-éier-t
mirhättekumul-éier-t
dirhättkumul-éier-t
sihättekumul-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkumul-éier!
Plurielkumul-éier-t!
kumul-éier-t
kumul-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles