E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

küren küren (D)élire (F)
Stammformen kürenküertgeküert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echküren
duküers
hien/si,hatt/etküert
mirküren
dirküert
siküren
Passé composé
echhugeküert
duhuesgeküert
hien/si,hatt/ethuetgeküert
mirhugeküert
dirhuttgeküert
sihugeküert
Plus-que-parfait
echhatgeküert
duhasgeküert
hien/si,hatt/ethatgeküert
mirhategeküert
dirhatgeküert
sihategeküert
Futur I
echwäert küren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geküert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifküren
dugéifsküren
hien/si,hatt/etgéifküren
mirgéifeküren
dirgéiftküren
sigéifeküren
Conditionnel Passé composé
echhättgeküert
duhässgeküert
hien/si,hatt/ethättgeküert
mirhättegeküert
dirhättgeküert
sihättegeküert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkür!
Plurielküert!
geküert
küren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles