E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kür-en küren (D)élire (F)
Stammformen kür-enküer-tge-küer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkür-en
duküer-s
hien/si,hatt/etküer-t
mirkür-en
dirküer-t
sikür-en
Passé composé
echhuge-küer-t
duhuesge-küer-t
hien/si,hatt/ethuetge-küer-t
mirhuge-küer-t
dirhuttge-küer-t
sihuge-küer-t
Plus-que-parfait
echhatge-küer-t
duhasge-küer-t
hien/si,hatt/ethatge-küer-t
mirhatege-küer-t
dirhatge-küer-t
sihatege-küer-t
Futur I
echwäert kür-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-küer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkür-en
dugéifskür-en
hien/si,hatt/etgéifkür-en
mirgéifekür-en
dirgéiftkür-en
sigéifekür-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-küer-t
duhässge-küer-t
hien/si,hatt/ethättge-küer-t
mirhättege-küer-t
dirhättge-küer-t
sihättege-küer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkür!
Plurielküer-t!
ge-küer-t
kür-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles