E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auskuréieren auskurieren (D)guérir (F)
Stammformen auskuréierenkuréiert ausauskuréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkuréieren aus
dukuréiers aus
hien/si,hatt/etkuréiert aus
mirkuréieren aus
dirkuréiert aus
sikuréieren aus
Passé composé
echhunnauskuréiert
duhuesauskuréiert
hien/si,hatt/ethuetauskuréiert
mirhunnauskuréiert
dirhuttauskuréiert
sihunnauskuréiert
Plus-que-parfait
echhatauskuréiert
duhasauskuréiert
hien/si,hatt/ethatauskuréiert
mirhatenauskuréiert
dirhatauskuréiert
sihatenauskuréiert
Futur I
echwäert auskuréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert auskuréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskuréieren
dugéifsauskuréieren
hien/si,hatt/etgéifauskuréieren
mirgéifenauskuréieren
dirgéiftauskuréieren
sigéifenauskuréieren
Conditionnel Passé composé
echhättauskuréiert
duhässauskuréiert
hien/si,hatt/ethättauskuréiert
mirhättenauskuréiert
dirhättauskuréiert
sihättenauskuréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuréier aus!
Plurielkuréiert aus!
auskuréiert
auskuréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kuréieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles