E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kuréieren kurieren (D)guérir (F)
Stammformen kuréierenkuréiertkuréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkuréieren
dukuréiers
hien/si,hatt/etkuréiert
mirkuréieren
dirkuréiert
sikuréieren
Passé composé
echhukuréiert
duhueskuréiert
hien/si,hatt/ethuetkuréiert
mirhukuréiert
dirhuttkuréiert
sihukuréiert
Plus-que-parfait
echhatkuréiert
duhaskuréiert
hien/si,hatt/ethatkuréiert
mirhatekuréiert
dirhatkuréiert
sihatekuréiert
Futur I
echwäert kuréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kuréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkuréieren
dugéifskuréieren
hien/si,hatt/etgéifkuréieren
mirgéifekuréieren
dirgéiftkuréieren
sigéifekuréieren
Conditionnel Passé composé
echhättkuréiert
duhässkuréiert
hien/si,hatt/ethättkuréiert
mirhättekuréiert
dirhättkuréiert
sihättekuréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkuréier!
Plurielkuréiert!
kuréiert
kuréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskuréieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles