E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kur-éier-en kurieren (D)guérir (F)
Stammformen kur-éier-enkur-éier-tkur-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkur-éier-en
dukur-éier-s
hien/si,hatt/etkur-éier-t
mirkur-éier-en
dirkur-éier-t
sikur-éier-en
Passé composé
echhukur-éier-t
duhueskur-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkur-éier-t
mirhukur-éier-t
dirhuttkur-éier-t
sihukur-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkur-éier-t
duhaskur-éier-t
hien/si,hatt/ethatkur-éier-t
mirhatekur-éier-t
dirhatkur-éier-t
sihatekur-éier-t
Futur I
echwäert kur-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kur-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkur-éier-en
dugéifskur-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkur-éier-en
mirgéifekur-éier-en
dirgéiftkur-éier-en
sigéifekur-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkur-éier-t
duhässkur-éier-t
hien/si,hatt/ethättkur-éier-t
mirhättekur-éier-t
dirhättkur-éier-t
sihättekur-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkur-éier!
Plurielkur-éier-t!
kur-éier-t
kur-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskur-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles