E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kutsch-éier-en kutschieren (D)balader (F)
Stammformen kutsch-éier-enkutsch-éier-tkutsch-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkutsch-éier-en
dukutsch-éier-s
hien/si,hatt/etkutsch-éier-t
mirkutsch-éier-en
dirkutsch-éier-t
sikutsch-éier-en
Passé composé
echhukutsch-éier-t
duhueskutsch-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkutsch-éier-t
mirhukutsch-éier-t
dirhuttkutsch-éier-t
sihukutsch-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkutsch-éier-t
duhaskutsch-éier-t
hien/si,hatt/ethatkutsch-éier-t
mirhatekutsch-éier-t
dirhatkutsch-éier-t
sihatekutsch-éier-t
Futur I
echwäert kutsch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kutsch-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkutsch-éier-en
dugéifskutsch-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkutsch-éier-en
mirgéifekutsch-éier-en
dirgéiftkutsch-éier-en
sigéifekutsch-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkutsch-éier-t
duhässkutsch-éier-t
hien/si,hatt/ethättkutsch-éier-t
mirhättekutsch-éier-t
dirhättkutsch-éier-t
sihättekutsch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkutsch-éier!
Plurielkutsch-éier-t!
kutsch-éier-t
kutsch-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles